Bolihutuo – zábavní park bez lidí

Už jsme v Marise druhou noc. Ranní modlitba muezína nás dnes nevzbudila. Po snídani v hotelovém bufetu si necháváme zavolat z recepce sdílené taxi. Přijíždí obyčejný sedan. Hodně obyčejný. Ojetá corola, aspoň deset let stará. Projíždíme postranní uličky Marisy a nabíráme další 3 lidi, nakonec se mění i řidič. Vyrážíme z města na východ. 35 kilometrů po Trans Sulawesi Highway zvládáme asi za tři čtvrtě hodiny. Tato silnice místní nejvyšší třídy má parametry naší okresky. Na celém Sulawesi je na ní i několik krátkých čtyřproudých úseků kvalit naší dálnice. Po několika stovkách metrů ale euforie skončí, silnice se zúží a zase začne kopírovat členité pobřeží nebo terén. Mezi Marisou a Bolihutuem není takový úsek ani jeden, jen spousta zatáček.

Bolihutuo • Prodej benzínu u Trans Sulawesi HighwayRychlost na místních komunikacích je na evropské poměry nízká. To bývá pro mnoho cestovatelů nečekaná komplikace a jsou nuceni měnit plány. Alternativou je letecká přeprava, např. mezi městy Manado a Gorontalo nás stála letenka 3 hodiny před odletem 626 tisíc rupií (cca 1.030 Kč v září 2017). Let trvá 50 minut, oproti asi 10-12 hodinám pozemní přepravy.

Taxikář nás dováží po pobřežní dlážděné cestě až k chatám. Zřejmě tady nikdy nebyl, musí se ptát místních. Četné borovice a palmy vytváří romantickou atmosféru rekreační oázy. Všude se zametá a hned pálí spadané větvičky a listí. Nikde ale žádní korzující rekreanti, ani v moři se nikdo nekoupe. Přenášíme batohy na terasu jedné z chat. Terka hlídá, já se v kouři pěšky vracím k recepci, kde mě nadšeně obklopuje několik lidí. Odpovědný pracovník všechny náležitosti svědomitě zapisuje do Návštěvní knihy a platím poplatek za jednu noc. Na skůtru mě se svazkem klíčů veze zpět k chatám. Jsou tady čtyři. Nakonec vybíráme tu označenou písmenem D, oproti A vypadá vybavení lépe, ale je zjevné že několik týdnů v chatách nikdo nebyl. Sprcha tady není, jen sud se studenou vodou a naběračka. Klimatizace naštěstí funguje. Vyháníme z ložnice dvě žáby, z koupelny švába, a jdeme obhlídnout vesničku. V zatáčce u hlavní silnice je malý obchůdek s jídelnou. Více méně se nám věnuje nejstarší dcera Ayu, která právě přišla ze školy v uniformě a s hidžábem na hlavě. Obsluhuje nás pak už v teplákách a tričku. Po obědě za ní přišly spolužačky, také už v domácím oblečení. Mám podezření, že jim napsala sms, ať se na nás přijdou podívat. 🙂 Dlouho si s námi dělají selfíčka a vyzvídají naše profily na sociálních sítích, kde hned vše sdílejí. Na tuto posedlost místních jsme si již zvykli.

Bolihutuo • Pozůstatky po zábavních atrakcíchPo polední siestě přišel čas smočit těla ve slané vodě. Procházíme po cestě dál od vesničky, podle areálu vodního parku. Koukáme na něj ale jen přes plot a přes zamčenou bránu. Delší dobu už je zavřený. Nedostatečná údržba zavinila poškození některých zařízení, vodovodních potrubí a ucpání filtrů. Návštěvníci museli být také prý neustále poučováni, že na tobogány se smí jen v plavkách, ne v běžném oblečení, džínách a podobně. Provincie Gorontalo je muslimská, zejména ženy si tedy vodních atrakcí zřejmě moc neužily. Kromě samotné zábavní části s tobogány a skluzavkami se v areálu nachází i prodejny, konferenční sál, veřejné WC na pláži a další příslušenství. Vše stálo 14 miliard rupií (přes 25 milionů Kč) + další 2 miliardy rupií za oplocení. Míjíme rezavějící šlapadla tvaru mořských koníků vynesená na břeh, v moři je potopená a poničená loďka s vesly. Chodníky a okolí vyhlídkových věží zarůstá zelení, a beton se kvůli neobnovování ochranných nátěrů rozpadá. Smutný pohled na chátrající vizi místních politiků. Nezbývá než jen doufat, že plány stavět další resorty a hotely už se nenaplní a pohodová vesnička s pěknou pláží nezaroste betonem.

• stalo se 25.9.2017 •

Bolihutuo • Ayu s kamarádkami

Bolihutuo • Nevyužívaná pobřežní promenáda

Bolihutuo • Nepoužívaná a chátrající vybavenost

Bolihutuo • Nepoužívaná a chátrající vybavenost

Bolihutuo • Zarůstající chodníky kolem vodního parku

Bolihutuo • Pláž